Razmišljate li o dentalnim implantima kao o opciji za nadoknadu vaših izgubljenih zuba? Ovi izuzetni protetski uređaji omogućavaju vam da uživate u lepom, zdravom osmehu 20 godina i više, sve dok ste posvećeni brizi o svojim novim zubima.
Ipak, neke loše navike, poput pušenja, mogu otežati uspešno izvođenje ovog tretmana. Naime, pušenje negativno utiče na proces zarastanja rane, integraciju implanta sa kostima (oseointegracija) i održavanje oralne higijene oko samih implanta.
U nastavku pročitajte više o tome zašto je pušenje nepovoljno za zubne implante.
Kako pušenje utiče na dentalne implante?
Pušenje je jedan od glavnih uzroka gubitka zuba i može biti razlog zašto su vam potrebni zubni implanti. Takođe, značajno ograničava proces zarastanja.
Nikotin u duvanskom dimu sužava krvne sudove, što smanjuje protok krvi i kiseonika do mekih tkiva. Ovo može imati negativan uticaj na imunološki odgovor organizma, usporiti proces zarastanja i dugoročno uticati na zdravlje desni i kostiju.
Pušenje takođe ometa osteointegraciju, što povećava rizik od nepravilnog zarastanja implantata nakon postavljanja. To može rezultirati većom verovatnoćom neuspeha implantata tokom vremena.
Udisanje dima iz cigarete može oštetiti tkiva u ustima. Vremenom, to može izazvati zadebljanje gornjeg sloja ćelija kože i stvaranje ljuskavih mrlja (keratoza), koje mogu oštetiti ili blokirati žlezde pljuvačke.
Pljuvačka je važna za ispiranje plaka i kiseline koji takođe mogu oštetiti desni i kosti koje podržavaju implantate. Pored toga, nedostatak pljuvačke može dovesti do suvih usta, što pogoduje rastu bakterija.
Da li možete da ugradite zubne implante ako pušite?
Ako ste pušač, možda biste ipak mogli da se podvrgnete dentalnoj implantaciji, ali to ne znači da će svako biti kvalifikovan za tretman. Odluku o tome da li ste kandidat za ovaj zahvat, doneće vaš implantolog.
Međutim, pušenje može negativno da utiče na uspeh vaših implantata. Zbog toga će vam stomatolog verovatno preporučiti da potpuno prestanete sa pušenjem ili da značajno smanjite broj cigareta pre početka tretmana. Mnogi stomatolozi savetuju da broj cigareta bude manji od 10 dnevno.
Važno je da stomatolog prenese sve moguće komplikacije koje mogu nastati tokom ugradnje dentalnih implanta ako ste pušač. Postoje određene mere koje se mogu preduzeti da se poboljša uspeh tretmana.
Nakon temeljnog pregleda vaših dentalnih problema, navika vezanih za pušenje i socijalnih navika, stomatolog će detaljno proceniti vaša usta i proveriti zdravlje vaših preostalih zuba.
Da bi se osigurao najbolji mogući ishod, važno je da održavate dobru oralnu higijenu i da su vaše desni zdrave. Bilo kakvi prethodni oralni zdravstveni problemi, kao što su parodontalna bolest ili kamenac, moraju biti tretirani i držani pod kontrolom.
Koliko čekati sa pušenjem nakon postavljanja implanta?
Vaš stomatolog će vam objasniti kako da se brinete o ustima nakon tretmana.
Najbolje bi bilo da ne pušite najmanje tri meseca nakon implantacije, kako bi se rana oseointegracija mogla nesmetano odvijati.
Ako vam je teško da to izdržite, razgovarajte sa stomatologom o vremenskom okviru.
U prvim danima nakon ugradnje implantata, izbegavajte ispiranje usta i dodirivanje hirurškog mesta jezikom ili prstima jer to može izazvati krvarenje iz krvnog ugruška.
Nemojte izbacivati ispljuvak, piti na slamku ili pušiti jer to može da poremeti krvne ugruške i uspori proces zarastanja.
Kako da vodite brigu o zubnim implantima ako pušite
Ako imate zubne implante i nastavite da pušite, moraćete da obratite pažnju na vašu oralnu higijenu i održavanje implantata. Pušenje može ubrzati razvoj bolesti desni. Pušači takođe mogu biti podložniji zubnom kamencu.
Sprečiti oboljenje desni oko implantata
Zapostavljeni implanti razvijaju plak i kamenac i mogu biti zahvaćeni bakterijama, što može dovesti do oboljenja desni. Bez lečenja, može doći do bola, krvarenja, nelagodnosti i gubitka kosti oko implanta. Prirodni zubi i implanti trebaju zdravo tkivo za podršku.
Čistite implante dva puta dnevno
Treba da se potrudite da oko svakog implanta čistite dva puta dnevno. Treba da operete sve površine zubnog implanta ili zuba kojima možete da pristupite četkicom za zube. Za površine koje ne možete da dosegnete, možete koristiti konac za zube ili interdentalnu četkicu i dentalni tuš za oralno ispiranje.
Izbegavajte zubne paste sa abrazivnim svojstvima
Jedan od efekata pušenja je da se zubi zaprljaju zbog nikotina i katrana u duvanskom dimu. Pacijenti koji puše i imaju zubne implante treba da izbegavaju pastu za zube koja sadrži preterano abrazivne sastojke. Soda bikarbona, sredstva za uklanjanje fleka i paste za zube za pušače mogu da oštete akril i da uklone glazuru sa porcelana.
Redovno posećujte stomatologa
Redovni pregledi i posete stomatologu su veoma važan deo održavanja zdravlja vaših zubnih implanta. U prvih nekoliko meseci nakon postavljanja implantata, vaš stomatolog može tražiti da se više puta vidite.
Prestanite da pušite
Najbolja stvar koju možete da učinite za dugovečnost vaših zubnih implanta i opšte zdravlje je da u potpunosti prestanete pušiti. Ovo nije laka opcija za mnoge ljude, ali prava podrška i planiranje mogu vam pomoći da se oslobodite ove navike.
Saveti za smanjenje neuspeha ugradnje implantata
Prestanak pušenja nije uvek lak, a vaš stomatolog to razume. Međutim, ako želite da ponovo uživate u boljem, zdravijem i potpuno funkcionalnom osmehu, morate biti svesni navika koje usvajate, kao i onih kojih bi trebalo da se odreknete.
Neki korisni saveti koji će osigurati da vaš novi osmeh ostane na mestu, potencijalno celog života, uključuju:
- Pušenje nije samo loše za vaše zdravlje uopšte, već će otežati život sa trajnim protetskim rešenjima. Najbolje je potražiti resurse za odvikavanje koji će vam pomoći da prestanete.
- Pijenje puno vode pomoći će u održavanju hidriranog tela i slobodnog od toksina koji bi mogli da utiču na vaše zubne implante.
- Dovoljno vežbe i konzumiranje zdrave ishrane mogu pomoći u smanjenju rizika od dijabetesa, koji takođe može da poveća rizik od neuspeha dentalnih implanta.
- Uzimanje antibiotika koje je propisao Vaš stomatolog nakon postavljanja implantata može pomoći u minimaliziranju mogućnosti za infekciju.
- Pušenje je navika koju je teško prekinuti, ali ako budete uporni u svojim naporima, bićete nagrađeni zdravijim osmehom koji izgleda sjajno kao holivudski osmeh i trajno će ostati sa vama.
Da li su elektronske cigarete štetne za zubne implante?
Danas se smatra da je vaping manje štetan od pušenja, ali dugoročne posledice su još uvek relativno nepoznate. Međutim, znamo da e-cigarete sadrže nikotin, koji je štetan za zdrav protok krvi bez obzira na način unosa u telo.
Slično kao i kod tradicionalnog pušenja cigareta, ovo može negativno uticati na meka tkiva u telu, što dovodi do manjeg unosa kiseonika i hranjivih materija.
Pored toga, upotreba e-cigareta može da izazove povlačenje desni i stvori povoljne uslove za napredovanje parodontalnih bolesti i propadanje zuba.
Elektronske cigarete rade tako što grejač isparava tečnost koja sadrži nikotin i druge hemikalije. Iako nema dima u ustima, para koja se udiše može izazvati suvoću i nadražaj u ustima i grlu.
Sve ove činjenice mogu negativno da utiču na proces zarastanja nakon implantacije zuba, te stvoriti nepovoljno okruženje koje podstiče ruiniranje zuba.