Kako se pravi orahovača?

Sadržaj
Kako se pravi orahovača?

Orahovača ili liker od zelenih oraha (liker od mladih oraha) alkoholno je piće koje se dobija na prilično jednostavan način. Zeleni orasi u mekoj opni se prelivaju rakijom, a zatim se ostavljaju da “odleže” duži vremenski period, pre nego je piće spremno za konzumaciju. 

Iako se orahovača smatra tipičnim domaćim receptom, ona vodi poreklo iz Italije, gde se ovaj liker zove Nocino. Italijanski recept se razlikuje od našeg, jer je obogaćen dodatnim sastojcima, stoga vam donosimo oba, kako biste ih isprobali i odlučili koji vam se više dopada.

Takođe, orahovača se smatra narodnim lekom za mnoge bolesti, a naročito za probleme sa štitastom (tiroidnom) žlezdom i za ubrzanje metabolizma. Navodi kažu da ovaj napitak pomaže kod usporenog rada štitnjače, jer su mladi zeleni orasi bogati jodom. 

Iako vam preporučujemo konzumaciju jedne čašice ovog zdravog likera dnevno, nikako ga nemojte koristiti kao zamenu za medicinsku terapiju koju vam je propisao lekar. Takođe, ako imate bilo kakvih nedomica da li orahovača može doći u kontraindikaciju sa lekovima koje uzimate, posavetujte se sa vašim lekarom ili farmaceutom.

U redovima koji slede saznaćete tačne recepte za pripremu likera od zelenog oraha, kao i potencijalne zdravstvene blagodati koje nosi ovo piće.

Orahovača recept

Da bi ste pripremili orahovaču po tradicionalnoj domaćoj recepturi, biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 40 mladih zelenih oraha, sa neoštećenom zelenom membranom. Poželjno je da plodovi budu što manji, odnosno što mlađi, ali ako nađete samo veće upotrebite i njih.
  • 1l domaće rakije loze – poželjno je da rakija bude što jača, bar 20 gradi.
  • Šećer po ukusu
  • Začini – vanil šećer, prutić vanile, cimet, karanfilić – opciono.
  • Voće – limun ili narandža, takođe opciono.

Od pribora za rad biće vam potrebne rukavice, kako vam ljuske mladih zelenih oraha ne bi ofarbale kožu ruku. Zaštitite i odeću starom keceljom, jer se fleke od ljuski oraha jako teško čiste. Pripremite i jednu veliku teglu od 3 do 5 litara, sa poklopcem, levak, cediljku.

Način pripreme:

Odstranite peteljke mladim orasima, operite ih i osušite. Zarežite njihove kore nožem ili ih izbockajte velikom iglom za pletenje ili viljuškom. Ako želite da liker orahovača bude jači, slobodno razbijte (nagnječite, ne treba ih razbiti skroz na sitno) orahe čekićem.

Izgnječene orahe stavite na dno čiste staklene tegle. Pospite ih šećerom. Ponovo dodajte sloj oraha, a zatim šećer i tako ređajte dok ne utrošite svih 40 oraha. Zatim nalijte lozovu rakiju da prekrije površinu mešavine oraha i šećera. Ako odlučite da stavljate šećer nakon svakog sloja oraha, biće vam potrebno oko 1kg, dok rakije treba od 1 do 1.5l.

Teglu nemojte zatvarati poklopcem, već je samo zaštitite gazom i ostavite na sunčano mesto da odstoji četiri nedelje, odnosno 28 dana. Povremeno možete blago zavrteti sadržaj tegle, ako primetite da se kristali šećera ne otapaju. Videćete kako zelene ljuske oraha lagano farbaju rakiju u tamnu braon nijansu.

Orahovača se pravi od mladih zelenih oraha koji obiluju jodom
Orahovača se pravi od mladih zelenih oraha koji obiluju jodom (shutterstock.com)

Orahovača može stajati 40 dana na sunčanom mestu, a ako želite da obogatite ukus dodatnim začinima, dodajte ih 10 dana pred kraj. Limun i narandže možete naseći na krupne komade, sa sve korom, a začine u prahu samo pospite po površini i blago promućkajte.

Kada prođe 40 dana, vreme je da procedite orahovaču. Izvadite orahe, a dobijenu tečnost sipajte u čiste staklene flaše. Neka odstoji još dva meseca na tamnom i hladnom mestu, da sazri, pre nego bude spremna za upotrebu.

Orahovača na italijanski način – Nocino recept

Italijanski liker od zelenog oraha Nocino je zimska varijanta Limončela. Napravljen od nezrele zelene ljuske oraha, aromatizovan limunovom koricom, kafom, cimetom i karanfilićem, to je likerska verzija božićnih kolačića. Ali nemojte više čekati da ga napravite kod kuće, morate pronaći stablo oraha i ubrati zelene orahe do juna!

Potrebni sastojci:

  • 4 šolje 95% alkohola ili votke 
  • 16 zelenih oraha
  • 16 karanfilića
  • 16 zrna kafe
  • 1 prstohvat cimeta
  • 1 limunova kora
  • 500g šećera
  • 2 šolje sveže vode

Način pripreme:

Isecite orahe na četvrtine, koristeći gumene rukavice, jer orasi prave mrlje koje je teško ukloniti. Ogulite koricu limuna i isecite je na male komade. Koristite veliku staklenu posudu od najmanje 3 litra sa širokim grlom. Pomešajte sve začine sa alkoholom u flaši (16 karanfilića, 16 zrna kafe, 1 prstohvat cimeta, 4 šoljice 95% alkohola ili votke) i držite ih na tamnom mestu 40 dana. Svaki dan protresite bocu. Posle 40 dana napravite sirup tako što ćete zagrejati 2 šolje vode i pomešati sa 500 g šećera, dok se šećer ne rastvori.

Sačekajte da se sirup ohladi pre nego što ga pomešate sa Nocinom. Procedite smešu, ali ne bacajte orahe. Kada sve pomešate, možete ga sipati u male boce i čuvati u ormaru za piće.

Nocino vino možete napraviti tako što ćete orahe natopljene alkoholom staviti u 3 boce vina (crveno, roze ili belo). Uživajte u savršenom ukusu!

Koje su zdravstvene prednosti orahovače?

Pošto orahovača sadrži mnogo zdravih sastojaka, može imati mnogo blagotvornih efekata na ljudsko telo. Naravno, sva pića se moraju uzimati umereno! Kako kaže stara izreka: „Razlika između leka i otrova je u dozi“. 

Hajde da vidimo koje su prednosti likera od oraha:

  • Orahovača sadrži puno prirodnog joda, što je ogromna pomoć za osobe sa hipotireozom (nisko lučenje tiroidnih hormona). Nažalost, ovo stanje je prilično uobičajeno u današnje vreme. Dakle, neće škoditi da uradite neke preventivne testove da vidite kako vam je štitna žlezda pre konzumacije ovog napitka.
  • Stimuliše i pomaže rad jetre (ako ne prekoračite dozu);
  • Stimuliše moždanu aktivnost, podržava zdravlje pluća, digestivnog trakta, ekskretornog i urogenitalnog sistema.
  • Ubija štetne bakterije, viruse i gljivice. Ovo slatko piće je dobro sredstvo za dezinfekciju digestivnog sistema. A zahvaljujući karanfiliću, odlično je i za oralnu higijenu (karanfilić je jedan od najboljih prirodnih ubica bakterija u ustima). 
  • Ovo zdravo piće je odlična pomoć da izgradite snažan imunitet. Jod koji sadrži može pomoći u borbi čak i protiv hroničnih gljivičnih infekcija. Takođe pomaže u borbi sa prehladom, gripom, upalom grla itd.

Koliko orahovače treba piti dnevno?

Ako je vaša štitna žlezda zdrava i želite da maksimalno iskoristite prednosti orahovače, uzmite 1 kafenu kašičicu 3 puta dnevno pre obroka ili jednu malu rakijsku čašicu ujutru, našte.

Ako želite da ga uzimate kao aperitiv, pijte ga sporadično u malim dozama. Još jedna odlična opcija je da ga koristite kao slatki preliv za svoje zdrave deserte. 

Veoma važno obaveštenje! Orahovača sadrži velike količine joda. Svako ko ima bilo kakvu vrstu problema sa štitnom žlezdom treba da bude veoma oprezan sa ovim napitkom. Ako imate hipotireozu, ovaj alkohol vam može čak pomoći, ali prvo se posavetujte sa svojim lekarom! Ovo pravilo važi za one koji imaju rođake, posebno roditelje ili bake i deke sa bilo kojim oboljenjem štitne žlezde, odnosno nasledni faktor za razvoj ovog oboljenja. U tom slučaju, preporučljivo je da proverite svoju štitnu žlezdu i konsultujete se sa lekarom o uzimanju ovog napitka.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...

Kako iskoristiti stari hleb

Hleb, bez sumnje, često završava kao otpad. Ranije je bilo šteta baciti i mrvicu hleba. Međutim, postoje različiti načini kako iskoristiti stari hleb. Zato, ne