Kako sprečiti i upravljati bolom u leđima

Sadržaj

Bol u leđima može da vas iznenadi kad se najmanje nadate. Jednog minuta udobno sedite u svojoj fotelji ispred televizora, a već sledećeg trenutka kad želite da ustanete, iseče vas oštar bol kroz donji deo leđa ostavljajući vas potpuno nemoćnim.

Možda imate diskus herniju?

Kičma odrasle osobe se sastoji od 24 pršljena. Neki od pršljenova su podložni mekim diskovima napravljenim od želičaste supstance. Ovi diskovi vam omogućavaju da pomerate kičmu i savijate se.

Ali ako disk između dva pršljena počne da klizi sa svog mesta, to može da počne da iritira okolne nerve i izaziva jak bol. Stanje se naziva rupturom ili diskus hernijom.

Diskus hernija može izazvati značajan bol i nelagodnost u kičmi, utičući na svakodnevni život.

Iako se diskus hernija može javiti u bilo kom delu vaše kičme, najčešće je u donjem delu leđa, lumbalnom delu, neposredno iznad kukova. Bol se može lako proširiti sa leđa na zadnjicu, butine, pa čak i na listove.

Nelagodnost usled diskus hernije obično se pogoršava kada ste aktivni i smanjuje se kada se odmarate. Čak i kašalj, kijanje i dugo sedenje mogu dosta pogoršati vaše simptome jer vrše pritisak na uklještene nerve.

Diskus hernija takođe može izazvati osećaj peckanja ili utrnulosti.

Iako su dostupne opcije lečenja diskus hernije, prevencija je uvek bolja. Određene promene u načinu života mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja diskus hernije i efikasnijem upravljanju ovim stanjem.

Uključujući zdrave navike u svoju rutinu, možete podržati kičmu i minimizirati uticaj diskus hernije.

Pravilno držanje

Dobro držanje je neophodno za zdravlje kičme. Loše držanje može dovesti do nepotrebnog opterećenja diskova, što dovodi do povećanog rizika od diskus hernije.

Da biste zadržali pravilno držanje, vodite računa da.

  • Sedite uspravno sa leđima naslonjenim na stolicu i stopalima na podu.
  • Izbegavajte pognute ili pogrbljene položaje kada sedite ili stojite.
  • Koristite ergonomske stolice i stolove koji podržavaju pravilno držanje.
  • Pravite česte pauze u sedenju i istegnite se da biste oslobodili napetost u kičmi.

Redovno vežbanje

Redovno vežbanje je ključno za jačanje mišića koji okružuju kičmu, poboljšanje fleksibilnosti i održavanje zdrave telesne težine.

Fokusirajte se na vežbe sa malim uticajem upterećena na kičmu, kao što su hodanje, plivanje ili vožnja bicikla, jer su nežne za kičmu. Uključite vežbe koje posebno ciljaju na mišiće leđa, kao što su joga ili pilates. Izbegavajte aktivnosti sa velikim uticajem ili sportove koji uključuju ponavljane pokrete uvrtanja ili savijanja koji mogu opteretiti leđa i dodatno napraviti problem.

Održavanje telesne težine

Održavanje zdrave telesne težine je od vitalnog značaja za smanjenje opterećenja kičme i smanjenje rizika od pojave diskus hernije. Prekomerna težina vrši dodatni pritisak na diskove, čineći ih podložnijim oštećenjima.

Da biste upravljali svojom težinom, morate da vodite računa i usvojite uravnoteženu ishranu koja se sastoji od nemasnih proteina, voća, povrća i celih zrna žitarica. Ograničite unos prerađene hrane što je više moguće, izbegavajte alkohol, slatka pića i nezdrave masti. Kontrolišite porcije da budu manje i pažljivo jedete kako biste sprečili prejedanje.

I najbitnije uključite redovnu fizičku aktivnost da biste sagoreli kalorije i održali zdravu težinu, shodno vašoj konstituciji.

Pravilne tehnike podizanja

Pravilne tehnike podizanja su od suštinskog značaja za smanjivanje rizika od pogoršanja kod diskus hernije. Postoji nekoliko načina za bezbedno podizanje predmeta, uključujući sledeće:

  • Treba početi tako što ćete se postaviti blizu predmeta koji želite da podignete. Uvek savijte kolena i držite leđa ispravljena dok se podižete, koristite mišiće nogu da podignete predmet, a ne mišiće leđa.
  • Izbegavajte uvrtanje tela dok podižete ili nosite predmet. Umesto toga, okrenite stopala i okrenite se zajedno sa predmetom.
  • Takođe je važno izbegavati podizanje predmeta koji su preteški za vas da biste bezbedno mogli da upravljate svojim telom. Ako niste sigurni, zatražite pomoć ili koristite specijalizovanu opremu kao što su kolica.

Zapamtite da su pravilne tehnike podizanja samo jedan aspekt upravljanja diskus hernijom.

Nepravilne tehnike podizanja mogu da izazovu prekomeran stres na kičmi i povećaju rizik od diskus hernije.

Odvikavanje od pušenja

Pušenje može poremetiti protok hranljivih materija koje dolaze do kičmenih diskova, povećavajući rizik od degeneracije diska. Ako pušite, razmislite o prestanku pušenja da biste unapredili zdravlje kičme i bolju prokrvljenost, i najvažnije učinili svoj život mnogo lakšim.

Pravilan položaj tokom spavanja

Odabir pravog položaja za spavanje takođe može podržati vašu kičmu. Spavanje na leđima ili boku uz pomoćni jastuk i dobar dušek može pomoći u održavanju pravilnog poravnanja kičme i smanjenju rizika od diskus hernije tokom spavanja.

Hronični stres kao i neispavanost mogu dovesti do napetosti mišića i lošeg držanja, što može pogoršati probleme vezane za kičmu. Odlazite na spavanje na vreme i uključite tehnike upravljanja stresom u svoju svakodnevnu rutinu, kao što su meditacija, vežbe dubokog disanja ili bavljenje hobijima da biste podstakli opuštanje i smanjili napetost.

Zaključak

Promena načina života za prevenciju i lečenje diskus hernije je ključna za održavanje zdravlja kičme. Praktikovanjem pravilnog držanja, redovnim vežbanjem, kontrolom telesne težine, upotrebom pravilnih tehnika dizanja, izbegavanjem dugotrajnog sedenja ili stajanja, prestankom pušenja, odabirom pravog položaja za spavanje i upravljanjem stresom, možete smanjiti rizik i uticaj diskus hernije na vaš svakodnevni život.

Ne zaboravite da se konsultujete sa zdravstvenim radnikom za personalizovane savete i uputstva o upravljanju i prevenciji kada je diskus hernija u pitanju.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako da prepoznate i rešite kvar klima uređaja?

Klima uređaji su neizostavan deo moderne udobnosti, posebno tokom vrelih letnjih meseci. Kada se dogodi kvar, može značiti značajno pogoršanje životne udobnosti i povećane troškove.

Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Pročitajte još...