Prilično je srceparajuće i potresno za roditelje kada treba da ostave uplakano dete u vrtiću. Nažalost, što je vaše dete mlađe, to može biti teže razumeti zašto ne želi da ide u vrtić, a može biti posebno uznemirujuće ako je ranije uživalo u tome.
Iako u osnovi razlog zašto dete ne želi da ide u vrtić ne mora biti ozbiljan ili dramatičan, potrebno mu je posvetiti pažnju. Vrtić je blagotvoran za razvoj vašeg deteta, zato ovom problemu treba posvetiti pažnju i motivisati dete da zavoli vrtić. U nastavku teksta dajemo odgovore na pitanja zašto dete ne želi da ide u vrtić i kako da rešite ovaj problem.
Dakle, zašto dete ne želi da ide u vrtić?
Bez obzira koliko vama vrtić, kao odrasloj osobi, delovao kao zabavno i prijatno mesto, morate se baviti percepcijom sveta iz očiju deteta. Uzrok zašto dete ne želi da ide u vrtić može biti jedan od sledećih:
- Dete se plaši razdvajanja od roditelja. Početak u vrtiću je možda bio zabavan i uzbudljiv, ali sada, nakon što je dete provelo kvalitetno vreme sa vama tokom raspusta, moglo bi da se oseća uznemireno jer zna da vrtić znači razdvajanje.
- Dete se ne oseća dobro. Vaše dete se možda oseća loše. Imajte u vidu da kod nekih dečijih bolesti može proći i nekoliko dana do pojave prvih simptoma. Ako vam se dete žali da mu nije dobro, pripazite i ne pripisujte to izbegavanju vrtića.
- Ne prijaju mu zadaci i obaveze. Predškolska ustanova je mnogo više od mesta u kojem dete provodi tri ili četiri sata dnevno igrajući se. U vrtiću se mnogo uči. Ako se vaše dete muči sa obavezama ili bilo kojim zadatkom, očigledno vrtić postaje manje zabavan i neće želeti da ga pohađa.
- Ne slaže se sa vaspitačima ili drugom decom. Deca sa jakim ličnostima ponekad mogu da se sukobe sa svojim vaspitačima i iako nisu nužno smela, uvek mogu biti izdvojena zbog lošeg ponašanja. Naravno, poslednja stvar koju će vaše dete želeti da uradi je da ide u vrtić ako zna da će većinu toga provesti sedeći u uglu ili će biti isključeno iz aktivnosti.
- Dešavanja kod kuće. Ako se nešto dešava kod kuće, poput rođaka u poseti ili mlađe braće i sestara koji ne moraju da idu u vrtić, vaš sin ili kćerka neće želeti da propuste dešavanja, često doživljavajući vrtić kao nešto što im ometa zabavu.
- Dete je stidljivo. Ako je vaše dete stidljivo, moglo bi da se muči da stekne nove prijatelje i da mu je boravak u velikoj učionici zastrašujući i neugodan.
Kako rešiti problem?
Ako je vaše dete istrajno i pravi scene svakodnevno pri polasku u vrtić, jasno vam je da situaciju morate rešavati bez odlaganja. Evo kako:
Razgovarajte sa svojim detetom
Ako vaše dete može da komunicira, razgovarajte sa detetom o predškolskoj ustanovi. Postavite mu konkretna pitanja o danu i pitajte koji su mu omiljeni delovi dana. Ako je početak godine ili je dete krenulo u vrtić posle raspusta, vrlo je uobičajeno da deca imaju strah od razdvajanja ili odbijaju da idu u vrtić.
Čitanje knjiga o razdvojenosti je odličan način za ublažavanje anksioznosti dece. Uverite se da pratite dnevnu rutinu i dajte detetu malo vremena za prilagođavanje. Redovno pitajte dete kako se oseća i podstaknite diskusiju o tome šta voli i šta ne voli u vezi sa danom u vrtiću, dok ostajete empatični prema svim teškim osećanjima koja vaše dete može da ima.
Razgovarajte sa vaspitačima
Zakažite sastanak sa vaspitačima vašeg deteta da biste razgovarali o tome kako vaše dete komunicira sa drugima, kao i o tome šta voli i ne voli, i da li postoje neki posebni problemi ili nedoumice kojih niste svesni ili biste trebali razmotriti. Na primer, možda ćete otkriti da se vaše dete stidi jer nije u potpunosti naučeno na nošu, ili da „mrzi“ vrtić jer mu se ne sviđa raspored sedenja koji im je dodeljen u trpezariji.
Ponekad se zbog određenih pesama ili priča deca osećaju tužno ili neprijatno. U drugim slučajevima, muzika ili vreme u vežbaonici mogu biti preglasni ili neodoljivi za neku decu.
Deca mogu biti pod stresom ili uznemirena zbog stvari koje odraslima mogu izgledati male. Važno je da poznajete svoje dete i da potražite pomoć vaspitača, jer oni poznaju razvoj deteta i imaju znanja o senzornim pitanjima ili drugim temama koje vi kao roditelj možda ne poznajete u dovoljnoj meri.
Napravite plan
Kada shvatite da to što dete ne želi da ide u vrtić nije posledica toga što dete jednostavno želi da ostane kod kuće da bi bilo u blizini porodice (čest razlog) i isključite svaku pravu bezbednosnu ili nasilnu situaciju, možete razviti bolji plan akcije.
Radite sa vaspitačima vašeg deteta kao partnerima kako biste pokušali da navedete svoje dete da uživa u predškolskom uzrastu i okruženju koje nije kućno. Možda zajedno da napravite plan odlaska u vrtić ili da pitate vaspitače o planu aktivnosti nedelju dana unapred, kako biste mogli detetu prethodnu noć da najavite šta će raditi u vrtiću sutra.
Pitajte koje metode vrtić koristi da podstakne decu da se zabavljaju i koriste ih kod kuće. Pitajte koje pesme deca pevaju u učionici i unesite te pesme u svoju rutinu kod kuće. S vremenom i sa puno ljubavi i pohvala, deca obično počinju da vole vrtić.