Veoma malo budžetskih grejača može da se takmiči sa brzim i efikasnim grejanjem koje pružaju električni panelni radijatori u narodu poznati i kao norveški radijatori, a sve je to zahvaljujući načinu na koji rade. Za razliku od drugih grejnih tela, oni koriste isključivo konvekciju za ravnomernu raspodelu toplote.
Odmah ćete osetiti toplotu, bez potrebe da stalno proveravate površinu grejača kako biste proverili da li se zagreva. Ovi radijatori su postali popularan izbor za zagrevanje manjih prostorija i dogrevajne kuća.
Ali koje druge prednosti imaju ovi panelni radijatori i da li su efikasni za vaš dom?
Fleksibilnost i praktičnost norveških radijatora
Panelni radijatori kombinuju praktičnost trajnog rešenja za grejanje sa brzim zagrevanjem koje pružaju prenosivi grejači. Ova kombinacija čini panelne radijatore izuzetno fleksibilnim rešenjem za grejanje u domaćinstvu.
Njihova praktičnost dolazi do izražaja posebno u situacijama kada je potrebno brzo postaviti grejanje. Osim toga, kada pričamo o tome koliko su povoljni norveški radijatori cena je više nego pristupačna.
Ovi radijatori su dizajnirani da funkcionišu kao rešenje za prostorije koje se retko koriste ili kao sekundarni izvor toplote. Međutim, grejanje koje se postiže konvekcijom lako se rasipa, što znači da panelni radijatori nisu najučinkovitiji za primarno grejanje celog doma.
Koja veličina norveškog radijatora vam je potrebna?
Snaga radijatora meri maksimalnu izlaznu snagu grejača. Potrebna snaga zavisi od toga kako planirate da koristite panelne radijatore. Ako želite da koristite radijator kao primarni izvor grejanja u prostoriji, morate odabrati snagu koja je odgovarajuća za veličinu te prostorije. Što je prostorija veća, potrebna je veća snaga da bi se održala toplota.
Snaga norveškog radijatora u odnosu na veličinu prostorije
Nažalost, ne postoje stroga pravila koja definišu potrebnu snagu za različite veličine prostorija. Proizvodi sa istom snagom možda neće grejati iste površine, jer to u velikoj meri zavisi od efikasnosti panela.
Najbolji način da pronađete radijator sa dovoljno snage je da proverite njegovu maksimalnu površinu grejanja, koja je jasno prikazana na pakovanju proizvoda. Samo se pobrinite da veličina vaše prostorije bude manja od maksimalne površine grejanja panela.
Ako očekujete da će radijatori raditi duže vreme i grejati celu prostoriju, birajte radijator sa odgovarajućom snagom. Ako planirate da ih koristite kao dodatni izvor toplote, manji model bi trebalo da bude sasvim dovoljan.
Dimenzije panelnih radijatora
Ne zaboravite da u obzir uzmete dimenzije vaših panelnih radijatora. Uverite se da veličina ne premašuju veličinu prostora u kojem će biti smešteni. Ako želite da ih montirate na zid, uvek je dobro da dvaput proverite vaše mere.
Takođe, važno je da razmotrite i dubinu radijatora, posebno ako ih postavljate u prolaz ili blizu vrata. Srećom, većina panelnih radijatora je vrlo tankog dizajna, sa dubinom od samo 5,5 cm.
Koliko električne energije troše norveški radijatori?
Kada razmišljate o potrošnji struje norveških radijatora, važno je da znate osnovno:
- Veličina i snaga radijatora: Veći radijatori troše više energije, pa je važno da birate model koji odgovara veličini vaše prostorije.
- Temperatura u prostoriji: Ako je temperatura viša, radijatori će trošiti manje energije.
- Izolacija prostorije: Dobra izolacija pomaže da se smanji potrošnja energije.
Prosečna potrošnja za panel konvektore, kako se još nazivaju ovi radijatori, je između 0,5 i 1 kW za grejanje prostora od 10 kvadratnih metara. Na primer, norveški radijator snage 1,5 kW troši oko 1,5 kWh za istu površinu.
Da biste smanjili potrošnju struje, razmilsite o sledećem:
- Izaberite odgovarajući model za prostoriju.
- Redovno održavajte uređaje.
- Koristite termostat za optimalnu kontrolu temperature.
- Obezbedite dobru izolaciju prostora.
Prateći ove savete, možete smanjiti troškove grejanja i učiniti upotrebu norveških radijatora ekonomičnijom.
Koje su dodatne funkcije norveških radijatora
Norveški radijatori, osim što pružaju osnovno grejanje, često dolaze sa različitim dodatnim funkcijama koje poboljšavaju njihovu upotrebu i efikasnost. Evo nekoliko uobičajenih funkcija:
Termostat | Ova funkcija omogućava preciznu regulaciju temperature u prostoriji i osigurava maksimalan komfor. |
Tajmer | Tajmer omogućava automatsko uključivanje i isključivanje radijatora u predviđenim vremenskim intervalima, što može pomoći u štednji energije. |
Zaštita od pregrevanja | Ova zaštita automatski isključuje radijator ako dođe do pregrevanja i na taj način se smanjuje rizik od požara i oštećenja. |
IP zaštita | Oznaka IP (Ingress Protection) ukazuje na otpornost radijatora na prašinu i vodu. Radijatori sa ovom zaštitom mogu da se koristite u vlažnim prostorijama poput kupatila i kuhinja. |
Detektor otvorenog prozora | Ova funkcija automatski isključuje radijator kada se prozor otvori i tako sprečava gubitak toplote. |
Wi-Fi modul | Wi-Fi modul omogućava upravljanje radijatorom putem mobilne aplikacije, što dodatno povećava udobnost korišćenja. |
Dodatne funkcije se mogu razlikovati među proizvođačima, zato je važno da proverite specifične karakteristike modela pre nego što ga kupite.
Montažni vs. samostojeći norveški radijatori
Kada razmišljate o grejanju vašeg doma, izbor između montažnih i samostojećih norveških radijatora zavisiće od toga da li želite trajno rešenje koje se savršeno uklapa u vaš prostor, ili vam je potrebna fleksibilnost da lako premeštate radijatore po potrebi.
Montaža na zid je najbolja opcija ako želite diskretno rešenje bez vidljivih kablova. Ovakvi radijatori su odličan izbor za one koji žele trajno rešenje bez potrebe za čestim premeštanjem. Njihova instalacija je jednostavna: samo ih pričvrstite za zid i priključite u utičnicu. Ovi radijatori su laki i pogodni su za zidove od gipsanih ploča. Ako želite da ih priključite direktno na struju, trebaće vam električar.
S druge strane, samostojeći norveški radijatori nude fleksibilnost i lako se premeštaju iz jedne prostorije u drugu. Ako očekujete da ćete ih često seliti, preporučuje se da odaberete model koji je lak za podizanje ili model koji dolazi sa točkićima. Možete ih lako skladištiti kada proleće donese toplije vreme.
Kakva je razlika između norveških i uljanih radijatora?
Norveški i uljani radijatori su popularna rešenja za grejanje, ali se razlikuju u načinu rada, efikasnosti i funkcionalnosti.
1. Način rada
Norveški radijatori koriste konvekciju za grejanje. Oni privlače hladan vazduh sa donje strane, zagrevaju ga kroz grejače, a zatim ispuštaju topao vazduh kroz gornje otvore. Na taj način stvaraju prirodnu cirkulaciju vazduha u prostoru i ravnomerno zagrevanje.
S drudge strane, uljani radijatori funkcionišu na osnovu toplotne disipacije. Unutra sadrže ulje koje se zagreva, a zatim se toplota prenosi na površinu radijatora, koji zrači toplotu u prostoriju. Uljani radijatori zadržavaju toplotu duže, što ih čini efikasnijim u održavanju temperature.
2. Efikasnost
Norveški radijatori pružaju brzo zagrevanje, ali mogu biti manje efikasni za duže periode korišćenja zbog gubitka toplote kroz konvekciju.
Suprotno tome, uljani radijatori mogu duže da zadržavaju toplotu i pruže stabilniju temperaturu, ali im je potrebno više vremena da se zagreju.
3. Troškovi i postavljanje
U odnosu na uljane radijatore, kupovina norveških radijatora je obično jeftinija. Međutim, uljani radijatori mogu biti ekonomičniji na duže staze zbog njihove sposobnosti da zadrže toplotu. Postavljanje oba tipa radijatora je jednostavno, ali norveški radijatori često zahtevaju malo više prostora zbog svoje konstrukcije.
Dakle, izbor između norveških i uljanih radijatora zavisi od vaših potreba za grejanjem, prostora koji želite da zagrejete i budžeta. Oba tipa imaju svoje prednosti i mane, a najbolje je da ih sve razmotrite pre nego što donesete konačnu odluku.
4. Održavanje
Norveški radijatori su obično tanki i lagani, ali zahtevaju malo održavanja. Kada vazduh dolazi u kontakt sa grejnim elementima, donosi i prašinu koja može da se zapali, pa je važno da ih redovno čistite. Uz pravilnu upotrebu, panelni radijatori mogu pružiti udobnu toplotu bez problema.
Pošto su ispunjeni uljem, uljani radijatori na struju ne zahtevaju često punjenje ili zamenjivanje tečnosti, ali je potrebno obratiti pažnju na njihovu površinu. Ukoliko se neodgovarajuće koriste ili se ne čiste redovno, prašina i nečistoće mogu se akumulirati, ali im to ne predstavlja veliki problem. Takođe, važno je izbegavati prekomerno zagrevanje, jer može doći do oštećenja.