Bilo da se radi o nezi tela ili kuvanju, kokosovo ulje ima svrhu u celom domaćinstvu. Iako koristi kokosovog ulja ima u izobilju, toliko je i zabuna oko različitih vrsta, etiketa i ambalaže brendova.
Šta je kokosovo ulje?
Kokosovo ulje je jestivo ulje koje se ekstrahuje iz mesa ili zrna kokosa, a koje se prvenstveno koristi u kuvanju. U mnogim delovima sveta, uključujući i mesta kao što su Filipini, ono je najčešće korišteno ulje za jelo.
Tvrdi se da ulje koje sadrži do 95% zasićenih masti ima brojne zdravstvene prednosti, uključujući antiinflamatorna svojstva, antibakterijska svojstva i može pomoći u gubitku težine. Za razliku od ostalih visoko zasićenih i nezasićenih masti, devičansko kokosovo ulje sastoji se od 70-85% masnih kiselina srednjeg lanca (MCFA) – koje se ponekad nazivaju i trigliceridi srednjeg lanca (MCT).
Sadržaj zasićenih masti u kokosovom ulju čini ga dobrim termički stabilnim uljem za kuvanje i produžava mu rok trajanja. Kokosovo ulje je vrlo svestrano ulje, a poznato je i kao motorno gorivo, mazivo za motor, hidratant za kožu, sapun, herbicid i kao sredstvo za odbijanje insekata! Kokosovo ulje za kosu se koristi kao prirodni lek.
Evo raspodele najčešćih pitanja koja čine dekodiranje kokosovih ulja mnogo lakšim.
Da li je bolje rafinisano ili nerafinisano kokosovo ulje?
Postoje dve glavne vrste kokosovog ulja: rafinisano i nerafinisano.
Rafinisano kokosovo ulje
Rafinisana ulja nemaju ukus ili aromu kokosa. Proizvode se od sušenog kokosa – kopre, a ne od svežih kokosovih oraha, a ulje se obično podvrgava različitim nivoima prerade, uključujući dezodoriranje i beljenje.
Razlog zbog kojeg ulje mora da prođe ovaj postupak je taj što osušena kopra nije pogodna za potrošnju, a ulje treba da se podvrgne procesima da bi filtriralo nečistoće i učinilo ga stabilnijim. To je prilično uobičajen način masovne proizvodnje kokosovog ulja.
Pošto je rafinisano, kokosovo ulje je prilično neukusno i ne miriše na kokos. Može da podnese više temperature kuvanja pre nego što dostigne tačku dimljenja. Odlično je za prženje hrane bez ukusa kokosa.
Nije sjajno kao devičansko, potpuno sirovo kokosovo ulje, ali i dalje ima iste korisne masne kiseline srednjeg lanca. Po svojoj hranljivoj vrednosti je vrlo blizu devičanskom kokosovom ulju, tako da se više radi o metodi ekstrakcije i o tome koje su hemikalije primenjene.
Većina kokosovih ulja koja su dostupna u prehrambenim prodavnicama i prodavnicama zdrave hrane su rafinisana, osim ako nije drugačije navedeno. Nisu ni sva rafinisana ulja jednaka, pa pokušajte da dobijete kvalitetna, nehidrogenirana (da, čak i kokosovo ulje mogu biti hidrogenizovana ili delimično hidrogenirana, ali uglavnom u tropskim, azijskim zemljama), i rafinisana prirodnim postupkom bez hemikalija.
Rafinisano ulje je sjajno ako ste finansijski ograničeni, jer je obično jeftinije. Takođe je dobro za jela koja zahtevaju puno ulja, poput prženja u dubokoj masnoći, korišćenje kao ulja za kupanje ili u sapunima ili kao hidratantna krema za telo.
Nerafinisano kokosovo ulje
Nerafinisano kokosovo ulje obično se smatra devičanskim i ima lagan ukus i aromu kokosa, koji će se razlikovati od marke do marke. Nerafinisano kokosovo ulje može nositi i oznaku “ekstra devočansko”. Ovo najviše zavisi od svežine korišćenog kokosa i vrste prerade kojoj su kokosovi orasi podvrgnuti.
Nerafinisano kokosovo ulje se pravi od prvog presovanja svežeg, sirovog kokosa pomoću mehaničkih sredstava, bez dodavanja bilo kakvih hemikalija. U zavisnosti od metode ekstrakcije, ukus može biti blag do vrlo intenzivan (više izlaganja toploti tokom ekstrakcije, više arome kokosa u ulju). Dobro sirovo, nerafinisano, devičansko kokosovo ulje trebalo bi da ima vrlo blag ukus i miris kokosa.
Devičansko, nerafinisano ulje je superiornije od rafinisanog kokosovog ulja.
Koja je razlika između devičanskog i ekstra devičanskog kokosovog ulja?
Nerafinisano kokosovo ulje obično je označeno kao „devičansko“ ili „ekstra devičansko“.
Međutim, ne postoji zakonska definicija ili standard za termin „ekstra devičanski“, što se odnosi na kokosovo ulje. Stoga ne postoji postojana razlika između devičanskog i ekstra devičanskog kokosovog ulja kod svih marki. Svaka marka nastoji da ima sopstvenu definiciju ovih etiketa, ali generalno se i devičanska i ekstra devičanska kokosova ulja prave od prvog presovanja svežeg, sirovog kokosa, bez dodavanja bilo kakvih hemikalija.
Termin devičanski znači da se ulje uglavnom ne prerađuje. Na primer, devičansko kokosovo ulje obično nije beljeno, dezodorirano ili rafinisano. Devičansko ulje se obično pravi od svežeg kokosovog oraha, ali tehnike obrade i dalje će se razlikovati u određivanju kvaliteta proizvoda. Devičansko ulje obično ima miris kokosa i zagreva se do 180° C.
Kokosovo ulje od celog kokosa ili od unutrašnjosti?
Ulje od celovitog kokosovog oraha, napravljeno od kokosovog oraha sa ostavljenom unutrašnjom kožom, hranljivije je i ima nešto orašastiji ukus, dok je ulje od belog unutrašnjeg dela kokosovog oraha napravljeno od kokosovih oraha kojima su uklonjene smeđe unutrašnje kore i ima blažu, nežniju aroma.
Oba ulja imaju iste namene u kulinarstvu i nezi tela. Celo jezgro je malo hranljivije i ima malo orašastiji ukus. Oboje su nerafinisani, pa imaju istu tačku zagrevanja.
Metode ekstrakcije kokosovog ulja
Priroda svih ulja je takva da uključuje preradu; ulja nisu celovita i u prirodi sama po sebi ne postoje. Kokosovo ulje se najčešće obrađuje metodama presovanja ili hladnog presovanja.
Expeller-presovanje je mehanički postupak koji ekstrahuje ulje iz semena i orašastih plodova, pod visokim pritiskom i toplotom, a obično se koristi za rafinisana ulja.
Hladno presovana kokosova ulja se presuju u okruženju pod kontrolom toplote da bi se održale temperature ispod 49ºC ili 120ºF stepeni. Hladno presovanje ne označava koji tip mašine za presovanje se koristi. Međutim, ulje koje je bilo hladno presovano ne bi trebalo da bude izloženo visokoj toploti pre ili posle presovanja.
Centrifugirano kokosovo ulje je generalno jedno od najčistijih i najskupljih ulja. Tokom procesa centrifuge, kokosovi orasi se ljušte, usitnjavaju i melju u kašu. Prvo, mleko se izdvaja iz mesa; onda se preostali kokos stavlja u centrifugu velike brzine koja brzo okreće sadržaj. Kroz ovaj postupak prerade, ulje se odvaja od mesa. Centrifugirano kokosovo ulje zadržava snažan ukus i miris kokosa i ne zahteva dalje prečišćavanje.
Sirovo kokosovo ulje
Presovano i hladno presovano ne mora nužno značiti i „sirovo“. Sirovo uglavnom znači da se hrana ne prerađuje. Ljudi traže sirovu hranu jer manja obrada znači veći sadržaj hranljivih sastojaka. Kao što vidite gore, za dobijanje kokosovog ulja mora se koristiti neki način ekstrakcije. Stoga se brendovi široko razmeću terminom sirovo, ali termin sirovo najčešće ukazuje na to da ulje nikada nije zagrevano na temperaturu veću od 35 stepeni Celzijusa. Poznato je da temperature iznad ove tačke uništavaju prirodne enzime u kokosovom ulju.
Koja je tačka dimljenja kokosovog ulja?
Nerafinisano kokosovo ulje se dimi u rasponu od 180° C. Rafinisano kokosovo ulje imalo bi višu tačku dimljenja (malo iznad 200° C)
Kako se vrši skladištenje kokosovog ulja?
Ako želite da vaše kokosovo ulje bude u čvrstom stanju, poput putera, preporučuje se da ga čuvate na temperaturama do 24 stepena Celzijusa. Ako je temperatura vašeg doma viša od preporučenih 24 stepena, vaše kokosovo ulje bi moglo da se otopi i da bude u tečnom stanju. Međutim, toga se ne treba plašiti. Kvalitet kokosovog ulja se ne menja kada prelazi iz čvrstog u tečno stanje i obrnuto.
Koju vrstu kokosovog ulja treba odabrati?
Da biste odabrali visokokvalitetni proizvod, fokusirajte se na kokosovo ulje koje je devičansko, organsko i obrađeno na najmanje invazivan način. Takođe se fokusirajte na ugledne kompanije koje pružaju pouzdane proizvode i detaljne informacije o svom kokosovom ulju.
.