Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo uspavljivanje bebe zadaje ozbiljne glavobolje roditeljima.
Još kada beba prolazi kroz određene promene u rutini ili faze rasta, žurka tokom uspavljivanja je i više nego zagarantovana.
Ipak, iako nema univerzalnog rešenja, postoje mnoge tehnike koje mogu da pomognu bebi da se umiri i lakše zaspi. U nastavku otkrijte nekoliko konkretnih saveta kako možete pomoći svojoj bebi da se što pre uspava.
Prilagodite okruženje za spavanje
Iako smo svi kao roditelji bar jednom čuli kako treba da navikavamo dete na buku, kao i da ga učimo da svuda može da zaspi, ne zaboravite da okruženje u kojem beba spava može značajno da utiče na kvalitet njenog sna.
Često igračke za bebe, kao što su vrteške za krevetac, dolaze sa ugrađenim umirujućim melodijama ili zvucima prirode, poput zvuka kiše, vetra ili šuštanja listova, Ovi zvuci mogu smiriti bebu i pomoći joj da se lakše opusti.
Blago spuštene roletne preko dana ili noćne lampe koje pružaju blago svetlo tokom noći, mogu pomoći bebi da se oseća sigurno i opušteno, kao i da lakše utone u san.
Omiljena igračka za lakše uspavljivanje
Nema deteta koje u nekom trenutku svog odrastanja nije u mnoštvu igračaka imalo onu omiljenu bez koje ne može da zamisli dan.
Počnite da navikavate dete od prvih dana na igračku, koja mnogim bebama pruža utehu i osećaj sigurnosti u raznim svakodnevnim situacijama.
Kada je uspavljivanje u pitanju, beba će uz svoju omiljenu igračku osećati bliskost i spokoj, čak i u situacijama kada mama i tata nisu u blizini.
Mekane plišane igračke, posebno one koje ispuštaju umirujuće zvuke mogu da pomognu da se stvori prijatno okruženje za spavanje, a beba će vremenom da poveže igračku sa osećajem spokoja i lakše će se uspavljivati.
Rutina pre spavanja
Kao i za sve ostale aktivnosti tokom dana, rutina je veoma bitna kada je u pitanju priprema za uspavljivanje.
Sigurno ste se često pitali kako vaše dete u vrtiću zaspi svaki dan u isto vreme, dok vikendom premašite bar sat, dva vreme za dremku. Odgovor je upravo u rutini.
Kada beba zna šta može da očekuje svake večeri ili pre popodnevne dremke osećaće se sigurnije, što joj pomaže da se opusti.
Rutina može da uključuje aktivnosti poput kupanja, presvlačenja u pidžamu, čitanja knjige, maženje ili ljuljuškanje.
Obratite pažnju da redosled aktivnosi uvek bude isti svakoga dana ili večeri. Na taj način pomoći ćete bebi da prepozna signale da je vreme za spavanje.
Masaža i opuštanje pre spavanja
Pored igračke i okruženja, određene masaže ili maženje mogu dodatno da pomognu bebi da se umiri i pripremi za spavanje.
Blaga masaža stomačića, stopala ili leđa, ljuljuškanje u naručju ili uspavljivanje dojenjem, mogu da doprinesu da se beba oseti sigurno.
Kombinacija ovih tehnika sa omiljenom igračkom ili ćebetom može da stvori savršene uslove za uspavljivanje, jer beba oseća da je okružena svime što joj je poznato i što je umiruje.
Šta raditi kada ništa ne radi?
Nekim danima, ma koliko se trudili da uspavate bebu, to traje satima i satima. Iako se u tim trenucima osećate bespomoćno ili mislite da vam beba to namerno radi, zapamtite da ste joj potrebni, kao i da će sve posle nekoliko dana da se vrati u normalu.
Verovatno je vaša beba u fazi rasta ili joj je možda putovanje poremetilo dnevne rutine, te bez obzira na sve primenjene tehnike, beba ima problema sa uspavljivanjem.
U takvim trenucima važno je da kao roditelji ostanete smireni i strpljivi. Ako beba postane uznemirena, može pomoći vraćanje na rutinu, poput dodatnog ljuljuškanja ili puštanja tihe muzike.
Svaka beba je posebna
Iako ste čuli da se beba vašeg prijatelja uspavljuje sama, ne upoređujte svoje dete sa njom.
Svako dete je posebno, kao i same porodice. Isprobajte razne tehnike, poslušajte savete, ali ostanite dosledni rutinama koje najviše prijaju vama i vašoj bebi.
Bilo da se odlučite za spavanje u tišini, tihu muziku, omiljenu igračku… budite dosledni kako bi proces uspavljivanja postao lakši i brži.
Uz strpljenje i pažnju, beba će naučiti da se opusti u popodnevnim dremkama, kao i pred noćno spavanje, a ti zajednički trenuci postaće trenuci uživanja i za vas i za bebu.