Da li ste znali da jetra igra važnu ulogu u preko 500 procesa u vašem organizmu? Ovaj vredni organ danonoćno radi i čisti organizam od nagomilanih toksina, zato je važno držati ga u optimalnom zdravlju? Kako očistiti jetru saznaćete u redovima koji slede.
Kao najveća žlezda u telu, jetra obavlja mnoge vitalne funkcije kako bi vas održala u životu i u dobrom zdravlju. Neke od najznačajnijih uloga jetre su skladištenje vitamina i gvožđa, pretvaranje uskladištenog u upotrebljiv šećer kada nivo šećera u telu padne ispod normalnog, uništavanje starih crvenih krvnih zrnaca i proizvodnja žuči za razgradnju i varenje masti.
Svi zadaci koje jetra svakodnevno obavlja oduzimaju joj energiju, te su tako ćelije jetre prepune mitohondrija. Mitohondrije su kao male elektrane koje obezbeđuju energiju ćelijama. Kada broj mitohondrija počne da opada sa godinama ili bolestima, jetra podnosi najveći teret. U svakoj ćeliji jetre postoji čak 2000 mitohondrija i, bez njihovog rada na 100%, jetra nije u stanju da efikasno detoksikuju krv ili pravilno metaboliziraju hranu koju unosimo.
Jetra i detoksikacija krvi
Jetra pomaže u detoksikaciji krvi kako bi se oslobodila štetnih supstanci. Te supstance su najčešće uzrokovane načinom života, a to su alkohol, duvan, kozmetički proizvodi i prerađena i pržena hrana, posebno kada se konzumiraju u velikim količinama. Ostale hemikalije je teže izbeći, poput zagađenja, propisanih lekova, virusa i prirodnih nusproizvoda metabolizma.
Jetri su potrebne velike količine mikronutrijenata (vitamina, minerala i antioksidanata) da bi mogla da obavlja sve svoje procese – a mnogi od tih mikronutrijenata se mogu naći u uobičajenoj hrani. Ako uvedete kvalitetnu hranu u vašu svakodnevicu, možete na prirodan način očistiti i zaštititi ovaj vredni organ.
Kako očistiti jetru?
Evo naše liste od osam namirnica koje su odgovor na pitanje kako očistiti jetru i izvršiti njenu detoksikaciju:
1. Čaj
Smatra se da je čaj koristan za zdravlje, ali dokazi su pokazali da može ispoljiti blagotvorno dejstvo na jetru. Studija sprovedena u Japanu pokazala je da je ispijanje 5 do 10 šoljica zelenog čaja dnevno povezano sa poboljšanim krvnim markerima zdravlja jetre. Jedinjenje koje pomaže funkciji jetre, a nalazi se u čaju, naziva se katehin. Zeleni čaj je pun ovog biljnog antioksidansa. Pijte pravi zeleni čaj, a ne ekstrakt zelenog čaja koji može imati negativan efekat.
2. Lisnato povrće
Lisnato povrće kao što je brokoli, karfiol, prokulice, kupus i kelj dobro je za jetru. Ovo povrće je glavni izvor glutationa, koji pokreće enzime jetre za čišćenje toksina. Jedenje povrća koje pripada porodici krstašica povećaće proizvodnju glukozinolata u vašem organizmu, što pomaže u izbacivanju kancerogenih i drugih toksina.
3. Kurkuma
Iako se najčešće koristi kao začin ili pigment, kurkuma se u Indiji vekovima koristila u medicinske svrhe. Kurkumin je aktivni sastojak kurkume i ima moćna biološka svojstva. Ovaj začin pomaže enzimima koji izbacuju toksine i sadrži antioksidante koji popravljaju ćelije jetre. Takođe pomaže jetri u detoksikaciji metala, dok povećava proizvodnju žuči.
4. Citrusi
Pored toga što pružaju veliku količinu vitamina C, citrusi stimulišu jetru i pomažu u sintezi toksičnih materijala u supstance koje se mogu apsorbovati u vodi. Grejpfrut je posebno koristan jer sadrži dva primarna antioksidansa: naringin i naringenin. Oni mogu pomoći u zaštiti jetre od povreda smanjujući upalu i štiteći ćelije jetre.
5. Cvekla
Cvekla takođe sadrži vitamin C i zdravu dozu vlakana koja su prirodni čistači za probavni sistem. Ali još impresivnije, cvekla pomaže u povećanju kiseonika tako što čisti krv i može da razgradi toksični otpad kako bi se brže izlučio. Ona stimulišu protok žuči i podstiču enzimsku aktivnost.
6. Beli luk
Beli luk je pun sumpora, koji aktivira enzime jetre koji pomažu vašem telu da izbaci toksine. Beli luk takođe sadrži velike količine selena. Selen je esencijalni mikronutrijent za koji se pokazalo da pomaže u povećanju nivoa prirodnih antioksidativnih enzima u našoj jetri. Suplementi selena daju jetri još više municije u borbi protiv oštećenja izazvanih oksidativnim stresom.
7. Orasi
Orasi su dobar izvor glutationa, omega-3 masnih kiselina i aminokiseline arginina, koja podržava normalno čišćenje jetre, posebno kada se vrši detoksikacija amonijaka.
8. Maslinovo ulje
Iako je mast, maslinovo ulje spada u najzdravije masti. Hladno ceđena organska ulja kao što su maslinovo, konopljino i laneno seme pružaju odličnu podršku jetri, obezbeđujući telu tečnu bazu koja može da usisava štetne toksine u telu. Takođe se pokazalo da smanjuje nivoe masti u jetri.