Maslinovo ulje je deo mediteranske kulture hiljadama godina, njegova upotreba u ishrani datira još od starih Grka i Rimljana i do danas je najpopularnije i najzdravije ulje za konzumaciju u čitavom svetu. Veruje se da su mediteranski narodi jedna od najdugovečnijih populacija upravo zato što njihova tipična dnevna ishrana obiluje zdravim mastima prvenstveno iz maslinovog ulja, zatim orašastih plodova i masne ribe.
U poređenju sa drugim uljima za kuvanje, maslinovo ulje ima karakteristiku uspešne borbe sa hroničnim i degenerativnim bolestima zbog moćnih polifenolnih jedinjenja koja se nalaze u ekstra devičanskom maslinovom ulju i visokog procenta mononezasićenih masnih kiselina koje se nalaze u svim vrstama ovog ulja. Konkretno, ono sadrži preko 30 različitih vrsta fenolnih jedinjenja, koja su moćni antioksidansi koji pomažu u zaštiti tela od slobodnih radikala. Slobodni radikali su molekuli koji uzrokuju oštećenje ćelija i doprinose bolesti i procesu starenja.
Ekstra devičansko maslinovo ulje je bogat izvor antioksidanata i mononezasićenih masti, za koje se smatra da štite zdravlje kardiovaskularnog sistema. Kao rezultat toga, konzumacija maslinovog ulja je povezana sa mnogim zdravstvenim benefitima, od poboljšanja nivoa holesterola, preko boljeg raspoloženja do jačih kostiju. Trebalo bi da bude deo naše svakodnevne ishrane, a kako da ga pravilno koristite pročitajte u nastavku teksta.
Kuvajte ručak sa maslinovim uljem
Studije pokazuju da priprema hrane sa ekstra devičanskim maslinovim uljem može čak povećati sadržaj hranljivih materija u namirnicama. To je zato što su antioksidansi u ekstra devičanskom maslinovom ulju toliko otporni na visoku toplotu da se ne razgrađuju i umesto toga ih apsorbuje kuvana hrana.
Pored toga, maslinovo ulje pomaže kuvanoj hrani da zadrži neke hranljive materije koje se obično gube termičkom obradom. Na primer, ako brokoli kuvate sa suncokretovim uljem ili čak rafinisanim maslinovim uljem, nekoliko korisnih jedinjenja u brokoliju (kao što je vitamin C) je smanjeno. Međutim, kada se kuva u ekstra devičanskom maslinovom ulju, nivoi tih korisnih jedinjenja ostaju nepromenjeni.
Dakle, priprema obroka sa ekstra devičanskim maslinovim uljem može pomoći da se zadrži, a u nekim slučajevima i poveća broj hranljivih materija i antioksidanata u namirnicama koji bi inače bili izgubljeni ili smanjeni.
Koristi se za dinstanje, pečenje i kao preliv za salate, ali postoji još mnogo drugih načina da ga koristite.
Zamenite namaze maslinovim uljem
Kada sledeći put budete pravili sendviče, umesto puterom ili krem sirom – tost hleb namažite maslinovim uljem. Ako ne želite da ga sipate direktno iz flaše na hleb, držite stalno čašu maslinovog ulja u frižideru kako bi dobilo nešto gušću strukturu. Možete eksperimentisati i kreirati aromatizovane namaze od maslinovog ulja dodavanjem bilja, začina ili luka.
Dodajte u sendvič koje god dodatke volite i primetićete drugačiji ukus na koji ćete se brzo navići i postaće vam jedan od najomiljenijih ukusa na svetu. Posebno je ukusan sendvič sa fetom, paradajzom i nekoliko maslina preko. Pored toga što ćete svakodnevno unositi maslinovo ulje i činiti dobro za svoje zdravlje, uštedećete na brojnim namazima koji su obično nezdravi, puni aditiva i šećera.
Koristite maslinovo ulje umesto sosa za paste
Zašto biste paste uvek pripremali sa paradajz sosom kada postoje još ukusnije, zdravije i jednostavnije opcije? Evo nekoliko njih: Skuvajte i ocedite testeninu, ostavite sa strane malo vode od kuvanja. Prelijte testeninu obilno maslinovim uljem, rendanim parmezanom i crnim biberom. Ako je potrebno, dodajte malo vode od kuvanja za tečniju pastu i lepo posolite. Pasta je gotova.
Takođe, Aglio e Olio je jedna od najtraženijih italijanskih pasti, a koristi samo dva sastojka – maslinovo ulje i beli luk. Treći recept kombinuje fantastične ukuse, a sve što je potrebno je da zagrejte malo maslinovog ulja u tiganju na laganoj vatri. Pomešajte koricu limuna, pomorandže ili limete, mlevenu crvenu papriku, čili, listove bosiljka, ruzmarin i malo slanine i kuvajte dok ne zamiriše, 5 do 10 minuta. Prelijte ovaj sos na već skuvanu testeninu i svi će vas pitati za recept. Ako vas brinu fleke koje veća količina maslinovog ulja ostavlja po posuđu, problem će uvek rešiti Candy ugradne sudomašine za savršeno čiste tanjire.
Dodajte ga u kolače
Jedna od fenomenalnih karakteristika maslinovog ulja je transformacija u jelima, pa iako ima svoju aromu, neće preuzeti ukus hrane. Zato je odličan izbor pri pripremi torti i kolača. Na internetu imate brojne varijante recepata za pripremu italijanskog kolača sa maslinovim uljem od jabuke i banana, hleba sa orasima ili lešnicima, a iznenadiće vas koliko će testo biti mekše, svežije i vlažnije u odnosu na recepte koji koriste puter.
To je zato što je ekstra devičansko maslinovo ulje tečnije na sobnoj temperaturi, tako da pomaže kolačima i pecivima da se ne isušuju čak i kada odstoje nekoliko dana. Takođe, kvalitetno maslinovo ulje neće nadjačati ukuse kolača, već će im dati finiju nijansu. Zamena putera ekstra devičanskim maslinovim uljem u kolačima je odličan način da smanjite unos zasićenih masti.
Uvrstite maslinovo ulje u svakodnevnu ishranu i vrlo brzo ćete primetiti njegov povoljan uticaj na izgled kože i sveopšte stanje organizma. Samo vodite računa da ono bude dobrog kvaliteta i pažljivo čitajte deklaracije.