Kokosovo ulje je vrsta masti koja je dobila na popularnosti zbog svojih svojstava koja promovišu zdravlje. Od izvrsnog tretmana za kosu, smanjenja nivoa LDL holesterola do poboljšanja funkcije mozga kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, kokosovo ulje je povezano sa mnoštvom zdravstvenih benefit.
Nekoliko studija je otkrilo da kokosovo ulje pruža benefite i za zdravlje kože. Ovaj članak proučava dokaze tvrdnje da je kokosovo ulje dobro za kožu.
Šta je kokosovo ulje?
Kokosovo ulje je visoko zasićeno ulje koje se tradicionalno proizvodi ekstrakcijom ulja iz sirovih kokosovih oraha ili sušenih kokosovih zrna. Na sobnoj temperaturi je čvrsto, ali zagrejano može da omekša ili čak da se istopi i poprimi potpuno tečnu teksturu. Često se koristi u kuvanju ili nanosi direktno na kožu i kosu.
Kokosovo ulje bogato je masnim kiselinama srednjeg lanca, koje su oblik zasićenih masti.
Zapravo, ove masne kiseline srednjeg lanca čine oko 65% ukupnog sastava kokosovog ulja.
Masne kiseline koje se nalaze u kokosovom ulju uključuju:
- Laurinska kiselina: 49%
- Miristinska kiselina: 18%
- Kaprilna kiselina: 8%
- Palmitinska kiselina: 8%
- Kaprinska kiselina: 7%
- Oleinska kiselina: 6%
- Linolna kiselina: 2%
- Stearinska kiselina: 2%
Iako kokosovo ulje čine oko 90% zasićenih masti, ono takođe sadrži male količine mono i polinezasićenih masti. Jedna kašika sadrži oko 12 grama zasićenih masti i 1 gram nezasićenih masti.
Kokosovo ulje se koristi u kuvanju, ali se takođe može koristiti i na kožu ili na kosi. Bogato je zasićenim mastima i masnim kiselinama srednjeg lanca, posebno laurinskom kiselinom.
Kokosovo ulje može da ubije štetne mikroorganizme
Masne kiseline srednjeg lanca u kokosovom ulju imaju antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u zaštiti od štetnih mikroorganizama.
Ovo je posebno važno za zdravlje kože, jer mnoge vrste kožnih infekcija, uključujući akne, celulitis, folikulitis i atletsko stopalo, uzrokuju bakterije ili gljivice. Nanošenje kokosovog ulja direktno na kožu može sprečiti rast ovih mikroorganizama.
Antimikrobna svojstva kokosovog ulja pripisuju se sadržaju laurinske kiseline, koja čini skoro 50% masnih kiselina u kokosovom ulju i ima visok potencijal u borbi protiv štetnih mikroorganizama.
Jedna studija testirala je antibakterijska svojstva 30 vrsta masnih kiselina protiv 20 različitih sojeva bakterija. Utvrđeno je da je laurinska kiselina najefikasnija u blokiranju rasta bakterija.
Druga studija pokazala je da laurinska kiselina može da uništi Propionibacterium, vrstu bakterija koja dovodi do razvoja upalnih akni.
Dalje, kaprinska kiselina je još jedna masna kiselina srednjeg lanca koja se nalazi u kokosovom ulju, mada u manjoj meri. Poput laurinske kiseline, pokazalo se da kaprinska kiselina ima snažna antimikrobna svojstva.
Studije su pokazale da su i laurinska i kaprinska kiselina efikasno ubijale sojeve bakterija. Druga studija je pokazala antigljivične efekte kaprinske kiseline, pokazujući da je u stanju da inhibira rast određenih vrsta gljivica.
Masne kiseline koje se nalaze u kokosovom ulju imaju antimikrobna svojstva koja efikasno ubijaju bakterije i gljivice.
Kokosovo ulje može smanjiti upalne procese
Hronična upala je glavna komponenta mnogih različitih vrsta kožnih poremećaja, uključujući psorijazu, kontaktni dermatitis i ekcem.
Zanimljivo je da se pokazalo da kokosovo ulje ima antiinflamatorna svojstva.
U jednoj studiji istraživači su na upaljene uši pacova primenili devičansko kokosovo ulje. Utvrđeno je ne samo da kokosovo ulje deluje protivupalno, već je i ublažilo bol.
Kokosovo ulje može ublažiti upalu poboljšavajući antioksidativni status. Antioksidanti deluju stabilizujući slobodne radikale u telu, neutrališući reaktivne atome koji mogu doprineti upali.
Studija na životinjama iz 2013. godine hranila je pacove različitim vrstama ulja, uključujući kokosovo ulje, maslinovo ulje i suncokretovo ulje. Na kraju 45-dnevne studije, devičansko kokosovo ulje imalo je poboljšan antioksidativni status i u najvećoj meri sprečilo oksidativni stres.
Važno je imati na umu da je većina trenutnih istraživanja ograničena na studije na životinjama i eksperimentalne studije, pa je teško znati kako se ovi rezultati mogu pokazati na ljudima.
Međutim, na osnovu ovih studija, kokosovo ulje pokazuje veliki potencijal u svojoj sposobnosti da smanji upale kada se nanosi na kožu.
Studije na životinjama pokazale su da kokosovo ulje može ublažiti upalu poboljšanjem antioksidativnog statusa i smanjenjem oksidativnog stresa.
Kokosovo ulje može pomoći u lečenju akni
Iako neki misle da je kokosovo ulje komedogeno i začepljuje pore, značajna istraživanja pokazuju da bi ono moglo značajno pomoći u lečenju akni.
Akne su zapaljensko stanje i mnogi lekovi koji se koriste za lečenje deluju ciljano i smanjujući upalu. Budući da kokosovo ulje i njegove komponente mogu pomoći u smanjenju upale u telu, takođe mogu pomoći u lečenju akni.
Dalje, antibakterijska svojstva masnih kiselina srednjeg lanca u kokosovom ulju takođe mogu pomoći u smanjenju akni.
Brojne studije pokazale su da laurinska kiselina, koja čini skoro polovinu masnih kiselina u kokosovom ulju, ubija soj bakterija povezanih sa aknama. Zapravo, studije pokazuju da je laurinska kiselina efikasnija od benzoil peroksida u sprečavanju rasta bakterija koje uzrokuju akne.
Zajedno sa laurinskom kiselinom, pokazalo se da kaprinska kiselina ima antiinflamatorna i antibakterijska svojstva. Studija na životinjama iz 2014. godine pokazala je da su i laurinska i kaprinska kiselina uspele da smanje upale i spreče akne ubijajući bakterije.
Da biste postigli najbolje rezultate, kokosovo ulje treba naneti direktno na kožu na mestima gde se nalaze akne.
Protivupalna i antibakterijska svojstva kokosovog ulja i njegovih komponenti mogu pomoći u lečenju akni.
Kokosovo ulje može hidrirati suvu kožu
Pored uticaja na akne i upale, nanošenje kokosovog ulja na kožu takođe može pomoći da bude hidrirana.
Jedno istraživanje na pacijentima sa blago do umereno suvom kožom upoređivalo je efekte kokosovog ulja sa mineralnim uljem, vrstom ulja napravljenim od nafte koje se često koristi za lečenje suve kože.
Dvonedeljna studija otkrila je da kokosovo ulje značajno poboljšava hidrataciju kože i da je mnogo efikasnije nego mineralno ulje..
Takođe se pokazalo da kokosovo ulje pomaže u lečenju ekcema, stanja kože koje karakterišu ljuštenje i osipi koji svrbe
Studija koja upoređuje efekte maslinovog ulja i kokosovog ulja kod 52 odrasle osobe sa ekcemom otkrila je da je primena kokosovog ulja pomogla u smanjenju suvoće, pored toga što je pomogla u lečenju ekcema.
Druga studija je pronašla slične rezultate, pokazujući da je kokosovo ulje dovelo do smanjenja težine ekcema za 68%, što ga čini znatno efikasnijim od mineralnog ulja u lečenju ekcema.
Održavanje kože hidriranom može pomoći u očuvanju njene funkcije kao barijere za zaštitu od bakterija, zarastanje ožiljaka i održavanje celokupnog integriteta kože.
Kokosovo ulje može biti efikasna hidratantna krema i pomoć u lečenju suve kože i ekcema.
Kokosovo ulje može pomoći u zarastanju rana
Nekoliko studija je pokazalo da kokosovo ulje takođe može pomoći u zarastanju rana.
Jedna studija na životinjama proučavala je kako kokosovo ulje na koži utiče na zarastanje rana kod pacova. Studija je pokazala je da je tretiranje rana devičanskim kokosovim uljem ubrzalo zarastanje, poboljšalo antioksidativni status i povećalo nivo kolagena, važnog proteina koji pomaže u zarastanju rana.
Druga studija na životinjama pokazala je da je kokosovo ulje u kombinaciji sa antibiotikom koji se nanosi na kožu bilo efikasno u zaceljivanju opekotina.
Pored poboljšanja zarastanja rana, njegova antimikrobna svojstva mogu takođe sprečiti infekciju, jedan od glavnih faktora rizika koji može zakomplikovati proces zarastanja.
Studije na životinjama pokazale su da kokosovo ulje može pomoći ubrzanju zarastanja rana.
Ko ne bi trebalo da koristi kokosovo ulje?
Iako istraživanja pokazuju da kokosovo ulje može koristiti zdravlju kože, nanošenje kokosovog ulja na kožu možda nije idealno za sve.
Na primer, oni koji imaju masnu kožu možda bi trebali da izbegnu kokosovo ulje za lice, jer može zapušiti pore i prouzrokovati mitesere.
Kao i kod većine stvari, sistem pokušaja i pogrešaka je možda najbolji pristup da biste utvrdili da li vam kokosovo ulje odgovara ili ne.
Pored toga, ako imate osetljivu kožu, koristite malu količinu ili pokušajte da primenite kokosovo ulje samo na mali deo kože, kako biste bili sigurni da ne izaziva iritaciju ili zapušene pore.
Ipak, konzumacija i priprema jela sa kokosovim uljem uglavnom nije problem većini ljudi.
Međutim, ako imate masnu ili visoko osetljivu kožu, razmislite o dodavanju kokosovog ulja u svoju ishranu, umesto da ga koristite na koži.
Kokosovo ulje može zapušiti pore vaše kože, naročito ako je ona masna. Upotreba male količine kokosovog ulja i polagano testiranje vaše tolerancije na njega preporučuje se ljudima sa masnom ili osetljivom kožom.
Koja vrsta kokosovog ulja je najbolja?
Pitate se koja je najbolja vrsta kokosovog ulja? Kokosovo ulje se može dobiti suvom ili vlažnom preradom.
Suva prerada uključuje sušenje mesa kokosovog oraha, presovanje za izdvajanje ulja, zatim beljenje i dezodoriranje. Ovim postupkom nastaje rafinisano kokosovo ulje koje ima neutralniji miris i veću tačku dimljenja.
U vlažnoj preradi kokosovo ulje se dobija od sirovog kokosovog mesa – umesto sušenog – da bi se stvorilo devičansko kokosovo ulje. Ovo pomaže zadržavanju mirisa kokosa i rezultira nižom tačkom dimljenja. Iako je rafinisano kokosovo ulje možda pogodnije za kuvanje na visokim temperaturama, devičansko kokosovo ulje je bolji izbor u pogledu zdravlja kože.
Ne samo da se većina postojećih istraživanja posebno fokusira na efekte devičanskog kokosovog ulja, već postoje i dokazi da je to moglo da ima dodatne zdravstvene beneficije.
Studija na životinjama iz 2009. godine otkrila je da devičansko kokosovo ulje poboljšava antioksidativni status i povećava sposobnost neutralizacije slobodnih radikala koji uzrokuju bolesti, u poređenju sa rafinisanim kokosovim uljem.
Druga studija epruvete pokazala je da devičansko kokosovo ulje ima veću količinu antioksidanata za smanjenje upale, kao i poboljšanu sposobnost borbe protiv slobodnih radikala, u poređenju sa rafinisanim kokosovim uljem.
Rezultati ove dve studije pokazuju da devičansko kokosovo ulje može biti efikasnije od rafinisanog kokosovog ulja u sprečavanju oksidacije i neutralizaciji slobodnih radikala, što može oštetiti ćelije i dovesti do upale i bolesti.
Devičansko kokosovo ulje može biti bolji izbor od rafinisanog kokosovog ulja, s obzirom da pruža dodatne zdravstvene prednosti poput poboljšanog antioksidativnog statusa.
Završna reč
Iako su zdravstvene koristi konzumacije kokosovog ulja dobro proučene, istraživanja njegovih efekata na kožu uglavnom su ograničena na studije na životinjama ili epruvetama.
Međutim, kokosovo ulje može biti povezano sa nekim potencijalnim prednostima za kožu, uključujući smanjenje upale, održavanje vlažnosti kože i pomoć u zaceljivanju rana.
Masne kiseline srednjeg lanca koje se nalaze u kokosovom ulju takođe poseduju antimikrobna svojstva, koja mogu pomoći u lečenju akni i zaštiti kože od štetnih bakterija.
Ako imate masnu ili veoma osetljivu kožu, počnite polako, kako biste procenili svoju toleranciju na kokosovo ulje i konsultujte se sa dermatologom ako imate bilo kakvih nedoumica.