Zašto ne treba koristiti kokosovo ulje za sunčanje?

Sadržaj
Zašto ne treba koristiti kokosovo ulje za sunčanje?

Možda ste čuli za prirodne “uradi sam” kreme za sunčanje ili da biljna ulja pružaju zaštitu od sunca. O tome se stalno govori kao o sjajnoj opciji za sunčanje “bez hemikalija“. Naročito se spominje kokosovo ulje za sunčanje.

Kokosovo ulje je izuzetno zdravo ulje zbog svog specifičnog sastava. Korisno je za kožu jer je hidrira i umiruje, a pokazalo se i kao odličan preparat za kosu koju regeneriše i obnavlja. Naravno, pod uslovom da odaberete devičansko, nerafinisano kokosovo ulje. Međutim, kokosovo ulje nije toliko sjajno kada je reč o zaštiti od sunčevog zračenja.

Većina ovih uradi sam recepata sadrži kokosovo ulje pomešano sa bazom cinkovog oksida. Iako ljudi koji pišu o ovim „sigurnijim opcijama“ imaju dobru nameru, ovi podaci su takođe netačni i nebezbedni kada se shvate doslovno.

Prirodna opcija nije uvek bolja za vas, stoga ćemo danas razbiti ovaj mit i pokušati da shvatimo odakle dolazi. Takođe, objasnićemo vam zašto je kupovina dobro formulisanih krema za sunčanje izbor koji je siguran za vašu kožu i vaše zdravlje.

Mit: Kokosovo ulje pruža dovoljnu zaštitu od sunca

Kokosovo ulje za sunčanje je daleko najpopularnije kada “uradi sam” zajednica razmišlja o „prirodnoj“ kremi za sunčanje. Ovo verovanje je možda započelo nakon što je samo jedna studija iz 2009. godine sugerisala da kokosovo ulje može delovati kao zaštita od sunca sa SPF 7. Međutim, ovo istraživanje je sprovedeno u laboratorijskoj posudi, a ne na ljudskoj koži, što ostavlja puno prostora za nepreciznost.

Osim toga, SPF 7 ne pruža odgovarajuću zaštitu od sunca, koju recimo SPF 30 pruža, prema dermatolozima, niti nudi najnižu preporučenu zaštitu od sunca, a to je SPF 15. Kokosovo ulje blokira samo 20 procenata sunčevih ultraljubičastih zraka u poređenju sa 97 procenata koje suzbijaju kreme za sunčanje.

Svi žele preplanuli ten, ali ne po cenu oštećenja ili raka kože (freepik.com)

Takođe, krema za sunčanje je jedan od retkih proizvoda za ličnu negu koji zapravo podleže strogim kontrolama i regulativama svetskih farmaceutskih organizacija. Kozmetički sunčani filteri smatraju se sastojkom leka.

U 2011. godini FDA je takođe objavila nove smernice za zaštitu od sunca koje zahtevaju od istraživača da nanesu kremu za sunčanje na 10 učesnika studije i izmere koliko je vremena potrebno pre nego što se opekotine pojave. Ove smernice pomažu da se osigura da proizvodi štite od UVA i UVB zraka i opekotina. Ako biste sami kreirali kremu za sunčanje, bilo bi vrlo teško dokazati koliku zaštitu obezbeđuje vaš domaći recept. Malo je verovatno da će ispuniti zahteve današnjih smernica.

Smatrajući da su oštećenja od sunca i opekotine jedan od najvećih faktora rizika za rak kože, ne želite da se poigravate ovim korakom svoje rutine.

Šta je sa ostalim sastojcima “uradi sam” krema za sunčanje?

Neophodno je da krema za sunčanje pruža efikasnu zaštitu koja upija UV zrake ili blokira UV zračenje. Ne postoje naučne studije koje dokazuju da kokosovo ulje ili bilo koje drugo prirodno ulje upija UV zrake ili ih blokira. Ali što se tiče cinkovog oksida (glavnog sastojka za zaštitu od sunca u ovim uradi sam receptima), mešanje aktivne kozmetike nije tako jednostavno kao dodavanje preporučene količine.

Kokosovo ulje je izuzetno zdravo i korisno za kožu, ali nažalost ne blokira UVA i UVB zrake (freepik.com)

Postoji nekoliko važnih faktora koje treba uzeti u obzir, kao što su:

  • Neaktivni sastojci i kako reaguju sa aktivnim sastojcima
  • Kako se mešaju sastojci, kako bi se obezbedilo ravnomerno, zaštitno pokrivanje kože
  • Nivoi pH i kako će formula s vremenom održati efikasnost u bočici

To nisu faktori koje možete izmeriti kod kuće, u uradi sam laboratoriji, što objašnjava naše sledeće pitanje: Da li ste se ikada zapitali zašto su kreme za sunčanje generalno prilično skupe? Ili zašto brend za negu kože uopšte nema kremu za sunčanje u svojoj kolekciji?

To je zato što je zaštita od sunca jedan od najtežih proizvoda za formulisanje. Potrebno je značajno, skupo testiranje da bi se moglo smatrati sigurnim i efikasnim. Postoji čitav niz hemije, godina ispitivanja i odgovarajući odnosi aktivnih i neaktivnih sastojaka koji ulaze u stvaranje dobro formulisane kreme za sunčanje.

Prednosti hemijske u odnosu na mineralne kreme za sunčanje

  • Hemijska krema za sunčanje deluje poput sunđera upijajući UV zrake, pretvarajući ih u manje štetan oblik zračenja.
  • Fizička ili mineralna krema za sunčanje deluje kao štit sedeći na vrhu kože i blokirajući ili odbijajući UV zrake.

Jedna stvar je nanošenje uradi sam maske za lice kod kuće. Nešto toliko važno kao što je zaštita od sunca za vas i vašu porodicu nije nešto što biste trebali da smućkate sami. 

Opekotine drugog ili trećeg stepena i rak kože nisu šala.

Više činjenica o biljnim uljima i zaštiti od sunca

Sastav biljnih ulja može varirati

U zavisnosti od lokacije, klime, uslova tla i vremena berbe, prirodna ulja su nedoslednog kvaliteta. Naročito kada je reč o merenju sadržaja masnih kiselina, vitamina ili minerala.

Biljna ulja su neprikladna za blokiranje UV zraka

U studiji iz 2015. godine istraživači su merili kako UV zrake apsorbuju:

  • Kokosovo ulje
  • Aloe vera
  • Ulje od uljane repice
  • Ulje citronele
  • Maslinovo ulje
  • Sojino ulje

Otkrili su da sva ova ulja pružaju nultu zaštitu od UV zračenja. Studija je takođe proučavala sokove od povrća, koji su delovali obećavajuće kao sastojak koji štiti od UV zraka, a ne kao jedini zaštitnik od sunca.

Prirodna ulja ne upijaju UV zrake na pravim talasnim dužinama

Ovo je najatraktivnija informacija o prirodnim uljima i kremama za sunčanje. U istoj studiji iz 2015. godine, samo čisto ulje vitamina E pokazalo je značajnu apsorpciju talasne dužine UV zraka, na oko 310 nanometara.

Međutim, sunčevi UVB zraci emituju između 290 i 320 nanometara, a UVA zraci između 320 i 400 nanometara.

Za sunčanje birajte kremu sa minimalno spf30 (freepik.com)

To u osnovi znači da vitamin E ne apsorbuje UVA zrake (zrake koji izazivaju starenje kože), već apsorbuje samo oko 10 nanometara UVB zraka (zraci koji izazivaju opekotine). To je prilično beznačajno kada se govori o stvarnoj zaštiti od sunca.

Sva druga ulja, uključujući kokosovo ulje, ne apsorbuju UVA i UVB zrake na tačnim talasnim dužinama.

Po kremu za sunčanje idite u apoteku ili prodavnicu

Prirodna ulja poput kokosovog ulja su neverovatna za vlaženje, umirivanje kože i obezbeđivanje antioksidanata. Ali da li su adekvatna, efikasna ili sigurna sredstva za zaštitu od sunca? Apsolutno ne.

Ako želite da koristite prirodne sastojke za zaštitu od sunca, preporučujemo ne-nano cinkov oksid ili kremu za zaštitu od sunca na bazi titan-oksida koji je kreirao kozmetički hemičar koji je prošao odgovarajuće ispitivanje (što se odnosi na sve komercijalne marke kupljene u uglednim prodavnicama, ne pijace voća i povrća ili „uradi sam“ recepte).

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...